Bli föreningens stödmedlem

Bli samlare!

Vem som helst konstintresserad kan bli Åbo Konstrafiker rf:s stödmedlem. Att vara stödmedlem är lönsamt, varje år får du ett nytt grafiskt konsttryck genom att betala medlemsavgiften.  Stödmedlemmarnas antal kan vara högst 120 åt gången. För tillfället finns några lediga platser. Förfrågningar om stödmedlemskap kan göras till Galleria Joellas personal per telefon, e-post eller genom att besöka Galleria Joella.

Stödmedlems avgiften är 95 euro år 2022.

STÖDMEDLEMS FÖRMÅNER

Stödmedlemskap är ett enkelt sätt att samla grafik. De mest långtida stödmedlemmarna har redan samlingar på 30 konstverk. Varje år väljs, på basis av förslag av föreningens medlemskonstnärer, ett verk av hög kvalitet, som den valda konstnären gör en serie av 120 tryck av. Ett tryck stannar i Åbo Konstgrafikers samlingar, och resten signeras och ges till stödmedlemmarna som årets gåva.

Dessutom får stödmedlemmarna inbjudningar till Galleria Joellas vernissager och andra evenemang som föreningen ordnar.

MER INFORMATION

Galleria Joella
Adress: Västra Strandgatan 21, 20100 Åbo
Tel: 046 920 0830
E-post: ttg(at)turun-taidegraafikot.fi

Medlemsgåvan år 2022:

Markku Haanpää  ”Tuntematon Atlas”