ICELANDIC PRINTMAKERS ASSOCIATION: GREETINGS FROM REYKJAVÍK!

Icelandic Printmakers Association:
Greetings from Reykjavík!
5.-16.6.2019
Galleria Joella

(see info in English below)

Lämpimästi tervetuloa näyttelyn avajaisiin tiistaina 4.6.2019 klo 18 – 20!

Kesäkauden Galleria Joellassa aloittaa islantilaisten taidegraafikoiden vaihtonäyttely, jossa nähdään ìslesk Grafík -yhdistyksen (suom. Islannin Taidegraafikot ry.) jäsenten teoksia. Näyttely on osa islantilaisten taidegraafikoiden ja Turun Taidegraafikot ry:n kansainvälistä vaihtonäyttelysarjaa, jonka ensimmäisessä osassa turkulaiset taidegraafikot pitivät näyttelyn Reykjavíkissa marraskuussa 2018.

Kesäkuun näyttelyssä päästään tutustumaan ainutlaatuisella tavalla islantilaiseen nykygrafiikan kenttään ja tämän päivän trendeihin, kun 12 taidegraafikkoa Reykjavíkista, jotka työskentelevät lähes yhtä monella erilaisella perinteisellä ja ei-perinteisellä tekniikalla, esittelevät töitään näyttelyssä ”Greetings from Reykjavík!”.

Näyttelyssä nähdään teoksia seuraavilta taiteilijoilta:

Anna Snædís Sigmarsdóttir
Beta Gagga
Elín Þóra Rafnsdóttir
Gréta Mjöll Bjarnadóttir
Gunnhildur Ólafsdóttir
Hafdís Pálína Ólafsdóttir
Kristín Pálmadóttir
Kristin Tryggvadottir
Laura Valentino
Marilyn Herdís Mellk
Valgerður Björnsdóttir
Valgerdur Hauksdottir

Avajaisissa läsnä ìslensk Grafík -yhdistyksen edustajisto.

Lisätietoa yhdistyksestä:
https://islenskgrafik.is/

***

You are cordially invited to the exhibition opening on Tuesday 4th of June from 6 to 8 pm. Welcome!

Gallery Joella’s summer season will be opened with the exhibition of Íslensk Grafík – Icelandic Printmakers Association. The Icelandic Printmaker’s Association, now close to 100 members, was originally established in 1954 and now runs its own gallery and studio in the center of Reykjavik. 12 printmakers from Reykjavík working in almost as many traditional and non-traditional media represent current trends in printmaking from Iceland.

The exhibition has been funded by the Icelandic-Finnish Cultural Foundation.

The exhibition consists of works from the following artists:

Anna Snædís Sigmarsdóttir
Beta Gagga
Elín Þóra Rafnsdóttir
Gréta Mjöll Bjarnadóttir
Gunnhildur Ólafsdóttir
Hafdís Pálína Ólafsdóttir
Kristín Pálmadóttir
Kristin Tryggvadottir
Laura Valentino
Marilyn Herdís Mellk
Valgerður Björnsdóttir
Valgerdur Hauksdottir

The body of delegates of the Icelandic Printmakers Association will be attending the opening. Welcome!