Turun Taidegraafikot 90 vuotta – Painetut maailmat 28.1.–23.4.2023 Salon taidemuseossa

In Turun Taidegraafikot ry by

Turun Taidegraafikkojen 90-vuotisjuhlanäyttely Painetut maailmat tarjoaa tuoreen katsauksen tämän päivän turkulaiseen sekä kotimaiseen taidegrafiikan tilaan ja sen eri menetelmiin. Näyttelykokonaisuuden on kuratoinut kuvataiteilija, yhdistyksen kunniapuheenjohtaja Juha Joro ja siihen osallistuu 12 yhdistyksen jäsentaiteilijaa: Annika Dahlsten, Markku Haanpää, Katri Ikävalko, Sirkku Ketola, Heli Kurunsaari, Miina Laine, Teija Lehto, Sara Manninen, Laura Miettinen, Tiina Vainio, Hanna Varis ja Jirko Viljanen.

Taiteilijat käsittelevät teoksissaan esimerkiksi ajan kulkuun liittyviä teemoja. Teosten maailma liikkuu henkilökohtaisten muistojen kautta aina nykyhetken arjen yksityiskohtiin ja tuntoihin. Kokonaisuutena näyttely valottaa taidegrafiikan erityisyyttä kuvataiteen ilmaisukeinona: taidegrafiikan laajentuneesta ilmaisusta huolimatta menetelmät perustuvat vuosisatoja vanhaan perinteeseen, painamiseen.

Vuonna 1933 perustettu Turun Taidegraafikot ry on Suomen vanhin taidegrafiikan paikallisyhdistys. Sen tehtävänä on edistää taidegrafiikan harjoittamista sekä innostaa yleisöä taidegrafiikan äärelle. Yhdistyksen tunnettuina maamerkkeinä toimivat vuonna 1986 perustettu näyttelytila Galleria Joella ja sen yhteydessä toimiva taidegrafiikan myymälä Turun jokirannassa sekä yhdistyksen ylläpitämä taidegrafiikan yhteistyöhuone Rettigin kiinteistöön perustetussa Taiteen Talossa.

Pääsylipun hintaan sisältyvä opastus on sunnuntaisin kello 14. Opastetut kierrokset jatkuvat sunnuntaina 29.1.2023. Tervetuloa!