WITH LOVE – TURUN TAIDEGRAAFIKOT RY

YHDISTYKSEN KESÄINEN YHTEISNÄYTTELY 19.6. – 7.7.2019

Galleria Joellassa nähdään keskikesän näyttelyssä Turun Taidegraafikot ry:n jäsenistön ihanan hempeä ja mitä moninaisimmilla tavoilla teemaa ”rakkaus” käsittelevä avoin yhteisnäyttely. Näyttelyssä nähdään laaja valikoima yhdistyksen taiteilijoiden töitä niin grafiikan kuin muillakin tekniikoilla toteutettuna. ”With love – Turun Taidegraafikot ry” on jatkoa yhdistyksen perinteelle järjestää vuosittain jäsenistölle avoin ryhmänäyttely.

Turun Taidegraafikot ry. on lähes sadan jäsenen alueellinen ammatillinen taiteilijayhdistys, jonka tarkoituksena on taidegrafiikan edistäminen ja tunnetuksi tekeminen sekä jäsenistön tukeminen työskentelyyn, edunvalvontaan ja tiedotukseen liittyvissä asioissa. Vuonna 1933 perustettu yhdistys kantoi alun perin nimeä Turun Graafillisen Taiteen Yhdistys ja on näin Suomen vanhin paikallinen taidegrafiikan yhdistys.

Näyttelyssä nähdään teoksia seuraavilta taiteilijoilta:
Marja Aapala, Merja Ala-Olla, Andrei Bakharev ja Aarre Bakharev, Henry Dravantti, Saija Hairo, Anneli Hilli, Matti Helenius, Hanna Jaakola, Petra Kallio, Sirkku Ketola, Minna Maija Lappalainen, Teija Lehto, Lotta Leka, Aleksi Liimatainen, Jade Lumen, Marita Mikkonen, Eliisa Määttälä, Hannu Naski, Veronika Ringbom, Tarja-Liisa Salo, Katja Syrjä, Hanna Tammi, Panu Thusberg, Tea Tikka, Kaisu Tuomaala, Tiina Vainio, Hanna Varis, Jan Kenneth Weckman, Helena Maria Vuorinen ja Merja Ylitalo.

HUOM! With love – Turun Taidegraafikot ry -näyttelyssä teokset myydään suoraan seinältä ja teoksen saa mukaan vaikka kesken näyttelyn! Jatkuvasti muuntuva kokonaisuus kannattaakin käydä katsomassa useamman kerran!

Lämpimästi tervetuloa näyttelyn avajaisiin tiistaina 18.6.2019 klo 18 – 20 taiteilijoiden läsnäollessa!

Avajaisissa luvassa kuohuviinitarjoilu ja musiikista vastaa E.T.A. (Eetu Demasör, Teemu Pettersson & Ari-Pekka Sallinen)

With love,

Turun Taidegraafikot ry

-- 
Galleria Joella
Turun Taidegraafikot ry

Läntinen Rantakatu 21
20100 Turku
Avoinna: ti - pe klo 12 - 18, la - su klo 12 - 16

046 9200 830
www.turun-taidegraafikot.fi
ttg@turun-taidegraafikot.fi